Кшиштоф Зануссі: «Потрібно вчитися визнавати свої помилки. Тільки визнавши їх, отримуєш можливість йти вперед»

Одним з найбільш очікуваних гостей Міжнародного PR-фестивалю 2014 став знаменитий польський режисер і громадський діяч Кшиштоф Зануссі. Незважаючи на те, що виступ Зануссі проходив в дистанційному режимі, а не «вживу», навіть ця участь сприяла створенню на форумі особливої творчої атмосфери.

Своє ставлення до подій в Україні і погляди на те, якими шляхами їй варто йти, щоб побудувати цивілізоване європейське суспільство, пан Кшиштоф висловив в рамках ранкового блоку «Проектування майбутнього» другого дня фестивалю.

Цікаво, але головна думка, яку постарався донести до аудиторії знаменитий режисер, йшла в розріз з темою однією з майбутніх дискусій, що була присвячена пошуку національної ідеї. На думку пана Кшиштофа, поняття національної ідеї спочатку народилося в Російській Імперії, і в Україну прийшло вже як своєрідний атавізм. З його точки зору, для сучасної держави такий шлях – це шлях в нікуди. Насправді набагато важливіше будувати нове суспільство на принципах відкритості, довіри, поваги і прощення: «... Майбутнє України в тому, щоб виробити, на мій погляд, свій сучасний спосіб поведінки: і громадянам, і державі, і всім інститутам держави. Щоб вони були настільки незалежні, щоб самі себе контролювали, не допускали концентрації влади, тому що концентрація влади гальмує розвиток. Я сподіваюся, що зараз це відбудеться в Україні, що після Майдану, і такого перевороту люди відчують свої громадянські права і громадянську відповідальність».

Пан Кшиштоф зазначив, що народу України, щоб закріпити досягнуте, необхідно вчитися чути один одного, вчитися поважати думку опонентів і, якщо буде потрібно, йти на компроміс. «Важливо домогтися техніки компромісу, позитивного компромісу, творчого компромісу, який призведе до того, що завдяки йому країна рухатиметься вперед. Потрібно це усвідомити, прийняти і не вважати компроміси зрадою», – підкреслив він. Зануссі зробив акцент на тому, що подібна практика для західних країн давно стала нормою.

Окремо пан Кшиштоф зупинився на темі помилок минулого, і привів цілий ряд прикладів того, як змінювався національний та державний світогляд Польщі на різних часових відрізках. «Ми довго вважали себе жертвами. Зараз ми визнаємо нашу провину, бо сподіваємося, що більше таких помилок не зробимо як суспільство, як держава. Ми усвідомлюємо, що втратили незалежність, і в цьому були винні передусім самі, а не наші нехороші сусіди, які нас розділили. Ми також визнали наші помилки і наші гріхи щодо України та українців. Визнати – це означає звільнитися, а не визнати, жити з цим, говорити все буде гаразд – це просто вбивати нашу динаміку».

Українцям режисер порадив слідувати в цьому сенсі прикладу Польщі. А ще закликав знайти в собі сили заради великої мети відмовитися від амбіцій, образ, і знайти спільні точки дотику. «Я б сказав, тільки один урок важливий: що ми практично без кровопролиття, незважаючи на величезну ненависть однієї частини суспільства до іншої, прийшли до компромісу і покаяння, покаяння без помсти. Я думаю, що це найголовніше. Відчути, що це громадянське суспільство, що люди повинні взяти на себе відповідальність і відчути, що вони господарі своєї землі і навіть свого маленького кола. Щоб людина, проходячи по вулиці, бачачи сміття, його підняла і кинула у ящик, не сказавши при цьому, що це проблема служб, які чистять місто. Щоб людина насправді думала: «Це моя проблема. Я не хочу проходити повз сміття». Ці маленькі речі і великі речі, вони співпадають», – підкреслив Зануссі.

Більше новин на сайті http://pr-festival.com.ua/

 
 

Комментарии

Отправить комментарий

Содержание этого поля является приватным и не предназначено к показу.
  • Адреса страниц и электронной почты автоматически преобразуются в ссылки.
  • Строки и параграфы переносятся автоматически.
  • Доступны HTML теги: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>

Подробнее о форматировании

CAPTCHA
Этот вопрос является для тестирования ли вы человека посетитель и предотвратить автоматизированную спам представлений.
CAPTCHA на основе изображений
Введите символы, которые показаны на картинке.